Mitől vonzó a vidéki élet a fiatalok számára, és hogyan tarthatók helyben a jövő tehetségei? Zala megye sok fiatal számára az otthon, a gyerekkor, a természet közelsége. Aztán jön az érettségi, az egyetem, és gyakran az elköltözés. De vajon tényleg törvényszerű, hogy a Z generáció elhagyja a megyét? Vagy lenne lehetőség arra, hogy itt képzeljék el a jövőjüket? Karrier tanácsadás során sokszor beszélgetünk erről. A válasz nem egyszerű, de annál izgalmasabb: igen, van esély a helyben maradásra, ha megértjük, mire vágynak a fiatalok. Vajon mi motiválja a korosztály tagjait, milyen munkát keresnek, és hogyan lehet őket helyben tartani.
Mi fontos a Z generációnak?
A Z generáció tagjai 1997–2012 között születettek és sokuk már belépett a munkaerőpiacra. A Z generáció teljesen másik világban nőtt fel, mint az előző nemzedékek. Számukra a munka az élet része és nem a központja. Amit keresnek:
- Rugalmasság: nem akarnak reggel 8-tól délután 5-ig „bent ülni”, nem vonzza őket a kötött munkaidő.
- Értelmes, célorientált munka: számítson, amit csinálnak és legyen valamilyen pozitív társadalmi, zöld gazdaság-beli, környezeti hatása (pl. környezetvédelem, társadalmi jó ügyek).
- Technológiahasználat, technológiai szabadság: online ügyintézés, hibrid munka, digitális eszközök, elvárják, hogy otthonról is tudjanak dolgozni, és online rendszereket használni.
- Folyamatos fejlődés: nem csak a fizetés számít, hanem az is, hogy tanulni is lehessen.
Folyamatos tanulástól nem félnek, a fejlődés, a képzések, az előrejutási kilátások fontosabbak, mint a biztos munkahely.
Fontos számukra a magánélet-munka egyensúlya. Nem akarják, hogy csak a munkáról szóljon az életük. Élni akarnak, a pénzkeresésen kívüli önmegvalósításra is igényük van.
Közösségre és élményekre vágynak, élvezik, ha rugalmas körülmények között dolgozhatnak, ezért motiválóak számukra a coworking irodák, a közösségi kávézók, a helyi rendezvények.
Sokuk érdeklődik a természetközeli élet iránt. Úgy vannak vele, hogy ha már vidéken élnek, legyen sportolási, túrázási lehetőség, kimehessenek a szabadba minél gyakrabban.
A megfizethetőség szempontja is szerepet játszik, Zala előnye, hogy viszonylag olcsóbb a lakhatás, elérhetőbbek az ingatlanárak, mint például a fővárosban, vagy külföldön.
Milyen munkát keresnek a fiatalok Zalában?
Kedvelik a digitális és kreatív szakmákat, mint a grafikus, online marketinges, fejlesztő, videóvágó, tartalomgyártó, social media menedzser, webfejlesztő, videóvágó, grafikus.
Vonzó számukra a zöld gazdaság, a fenntartható turizmus, a biogazdálkodás, az ökotermékek értékesítése, az alternatív energiák.
A szervező és emberközpontú szakmák iránt érdeklődők számára vonzó az oktatás, a pszichológia, a közösségépítés, az ifjúsági programok, rendezvények szervezése, a vendéglátás, turizmus.
Sokan szeretnének startup vállalkozást indítani: inkább dolgoznának saját vállalkozásban, mint a „multiban”, amit sokan „zombi” életmódként látnak.
Mivel lehetne a Z generáció tagjait maradásra ösztönözni?
- Helyi startup inkubátorok, mentorprogramok létrehozása (pl. Zalaegerszeg Startup Központ)
- Rugalmas, modern munkahelyek Zalában is.
- Közösségi terek, kulturális programok, ne csak a fővárosban legyen „pezsgés”.
- Pályakezdő támogatások, lakhatási ösztönzők.
- Digitális nomádbarát környezet, gyors net, coworking, nyugodt környezet.
A Z generáció nem elkényelmesedett, vagy hűtlen a szülőföldjéhez. Csak másképp gondolkodik munkáról, az életről, a lehetőségekről, mások a vágyai, mint a szüleiknek voltak fiatalon. Lehet jövője helyben is a fiataloknak. A Z generáció nem illékony, hanem tudatos. Nem a lehetőségek hiánya miatt mennek el, hanem mert nem érzik jelenleg, hogy itt valóra válthatnák az álmaikat. Ha viszont a vállalatok és intézmények felismerik a bennük rejlő potenciált és kialakítják számukra a megfelelő környezetet, akkor ők nemcsak maradnak, hanem építik is a jövőt helyben.
Tomori Nóra, karrier tanácsadó, HR szakértő